Akademia jeździecka część I

 • Dodaj recenzję:
 • Wydawnictwo: Akademia Jeździecka
 • Waga: 0.78 kg
 • Dostępność: jest w magazynie księgarni

 • Historia ceny
  Najniższa cena 30 dni przed obniżką: 86,50 zł brutto
 • Wysyłka: w ciągu 24 godzin
 • szt.
 • 78,00 zł / szt.
 • Paypal, Przelew bankowy, PayU, Kurier Pocztex Kurier 48 - Płatność za pobraniem, Paczkomaty InPost - Płatność za pobraniem, Paynow

Wydanie drugie – poprawione i uzupełnione.

Podręcznik autoryzowany przez Polski Związek Jeździecki, adresowany jest do:

 • wszystkich jeźdźców

 • kandydatów na Odznaki Jeździeckie

 • instruktorów szkolenia podstawowego

 • instruktorów sportu jeździeckiego

 

Autor to trener jeździectwa klasy mistrzowskiej, Staatlich geprüfte Reitlehrer oraz Ausbildungleiter (austriackie uprawnienia), sędzia międzynarodowy w ujeżdżeniu, wieloletni zastępca szefa wyszkolenia w PZJ. W swojej książce w przystępny sposób opisuje zagadnienia związane ze szkoleniem podstawowym jeźdźca i konia. Inspiracją do powstania tej książki były podręczniki podstawowego wyszkolenia jeździeckiego z Niemiec, Austrii i Szwajcarii – czyli krajów będących potęgami w świecie jeździeckim. Książka adresowana jest do instruktorów jazdy konnej różnych stopni, sędziów, kandydatów na kolejne stopnie Powszechnej Odznaki Jeździeckiej oraz do wszystkich jeżdżących konno, którzy pragną praktykę podbudować solidnymi podstawami teoretycznymi.

 W każdej dziedzinie, również w szkoleniu jeździeckim zasadniczą rolę odgrywa prawidłowe opanowanie podstaw, gdzie doświadczenia w siodle powinny się przeplatać z bardzo dobrą znajomością teorii. W pierwszej części Akademii Jeździeckiej w przystępny sposób opisane zostały zagadnienia związane ze szkoleniem podstawowym konia i jeźdźca.

 Inspiracją do powstania książki, były podręczniki podstawowego wyszkolenia jeździeckiego z Niemiec, Austrii i Szwajcarii, czyli krajów będących niekwestionowanymi potęgami w świecie jeździeckim. W krajach tych dokładna znajomość klasycznej teorii jazdy, zawarta we wspomnianych podręcznikach jest niezbędna do zdawania egzaminu na odznaki i licencje jeździeckie, a także dla kandydatów na kursy sędziowskie. Podobny cel przyświeca "Akademii Jeździeckiej".

Zawarte w niej treści powinni znać instruktorzy jazdy konnej różnych stopni, sędziowie oraz kandydaci na kolejne stopnie Powszechnej Odznaki Jeździeckiej. Dla tych ostatnich ułatwieniem są osobno wydawane zestawy pytań i odpowiedzi dopasowane do poziomu wymagań na odznakę Brązową, Srebrną lub Złotą. Podręcznik skierowany jest również do wszystkich jeżdżących konno, którzy pragną praktykę podbudować solidnymi podstawami teoretycznymi.

 Jeździectwo jest sportem nietypowym i skomplikowanym, polega bowiem na ścisłej współpracy dwóch żywych istot, jakimi są człowiek i koń.

 Aby uprawiać ten sport i mieć w nim pozytywne wyniki należy dokładnie poznać zasady, na których opiera się współpraca jeźdźca z koniem.

 Na przestrzeni wieków na ten temat napisano wiele rozpraw bardziej lub mniej naukowych. Powstawały szkoły, które z czasem ulegały zasadniczym zmianom wskutek dokładniejszego poznawania praw fizyki, anatomii i psychologii konia oraz wymagań jakie stawiają różnego rodzaju konkurencje jeździeckie, których poziom stale rośnie.

Spis treści:

Etyczne podstawy użytkowania konia.

 1. Koń
 2. Obchodzenie się z koniem
 3. Cechy wpływające na użytkowość koni
 4. Utrzymanie i żywienie koni
 5. Zdrowie konia
 6. Wyposażenie konia wierzchowego
 7. Przygotowanie do jazdy
 8. Zasady zachowania na ujeżdżalni
 9. Teoria klasycznej jazdy
 10. Wyjazdy w teren
 11. Szkolenie podstawowe konia
 12. Lonżowanie
 13. Powożenie w pigułce
 14. Transport koni
 15. Bezpieczeństwo i pierwsza pomoc w jeździectwie
 16. Organizacja sportu jeździeckiego
 17. Historia jeździectwa
 18. Hodowla koni w Polsce

Autor: Wacław Pruchniewicz

ISBN: 978-83-924392-2-6

Rok wydania: 2007

Stron: 316

Oprawa: twarda

Wymiary: 17x24 cm