Choroby drobiu Wydanie III

 • Dodaj recenzję:
 • Wydawnictwo: UP WROCŁAW
 • Dostępność: jest w magazynie księgarni
  Wysyłka: w ciągu 24 godzin
 • szt.
 • 169,00 zł 147,00 zł / szt.

Wydanie III poprawione, rozszerzone

Od pierwszego wydania podręcznika Choroby drobiu minęło już 14 lat.

Również wydanie drugie (2011 r.) spotkało się z dużym zainteresowaniem czytelników, a co za tym idzie - szybkim wyczerpaniem całego nakładu i jego kolejnych dodruków. W międzyczasie nastąpił dalszy rozwój krajowej produkcji drobiarskiej, również bardzo dynamiczna jest sytuacja epizootyczna w zakresie występowania wielu chorób w stadach drobiu. Na przełomie 2016 i 2017 roku, w trakcie trwania największej w historii Europy epidemii, stwierdzono w Polsce kolejne ogniska grypy ptaków w stadach drobiu wywołane przez wirus HPAI podtypu H5N8, w mniejszym stopniu H5N5. Pojawiły się również nowe jednostki chorobowe jak TVP, BLS czy zakażenia enterokokowe u drobiu. W wielu innych przypadkach obserwujemy, że zakażenia znane manifestują się nienotowanym dotąd przebiegiem, np. zakażenia M. synoviae z obrazem EAA czy GEU w zakażeniach aviadenovirusami.

Dbając o to, aby III wydanie podręcznika było na wskroś współczesne, poszerzony został zespół autorów, znowelizowano rozdziały oraz rozszerzono go o nowe podrozdziały, jak np.: zakażenia enterokokowe, choroba dużej wątroby i śledziony, zakaźne, wirusowe zapalenie żołądka gruczołowego kurcząt.

Wprowadzono również nowy, bardzo istotny rozdział: Leki przeciwbakteryjne stosowane u drobiu. Ponadto, ze względu na ważność zagadnień w oddzielnych rozdziałach przedstawiono bioasekurację ferm oraz wymogi w zakresie dobrostanu w chowie drobiu.

Podręcznik dedykujemy studentom wydziałów medycyny weterynaryjnej, lekarzom weterynarii pracującym w różnych obszarach produkcji drobiarskiej, w inspekcji weterynaryjnej czy laboratoriach diagnostycznych.

Autorzy pragną wyrazić serdeczne podziękowanie Partnerom Wydawniczym za udzielone wsparcie finansowe, Wydawnictwu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, a szczególnie Redaktorowi Naczelnemu prof. Andrzejowi Koteckiemu, Pani dr Ewie Chwałko - Dyrektorowi Wydawnictwa oraz całemu Zespołowi Redakcyjnemu za pracę włożoną w przygotowanie podręcznika. Słowa podziękowania kierujemy również do wydawnictw zagranicznych za udostępnione nam do tej książki ilustracje.

Alina Wieliczko (ze wstępu)

 

Spis treści:

 1. Zarys anatomii ptaków
 2. Wybrane zagadnienia z fizjologii ptaków
 3. Patologia lęgów i okresu okołolęgowego
 4. Choroby z niedoboru składników pokarmowych
 5. Choroby bakteryjne
 6. Choroby grzybicze i mikotoksykozy
 7. Choroby wirusowe
 8. Choroby pasożytnicze - parazytozy
 9. Choroby metaboliczne i choroby o niewyjaśnionej etiologii
 10. Zatrucia drobiu
 11. Wymogi w zakresie dobrostanu w chowie drobiu
 12. Bioasekuracja ferm
 13. Immunoprofilaktyka chorób drobiu
 14. Diagnostyka
 15. Leki przeciwbakteryjne stosowane u drobiu
 16. Przepisy o zapobieganiu i zwalczaniu chorób zakaźnych drobiu

Piśmiennictwo

Indeks

Szczegółowy spis treści (kliknij tutaj)

Autorzy:  Mazurkiewicz Michał, Wieliczko Alina (red.)

Wydawca:  Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu

ISBN:  978-83-7717-314-5

Rok wydania:  2019

Stron:  1056

Oprawa:  twarda

Wymiary:  16,5x24 cm