Partnerstwo doskonałe + Rząd doskonały Jakub Gołąb

 • Dodaj recenzję:
 • Wydawnictwo: Wydawnictwo IPS
 • Dostępność: jest w magazynie księgarni
  Wysyłka: w ciągu 24 godzin
 • komplet
 • 104,00 zł / komplet

Książka Partnerstwo doskonałe

Koński punkt widzenia

„Partnerstwo doskonałe” to trzecia część cyklu publikacji poświęconych najistotniejszym tematom związanym z opieką, utrzymaniem i współpracą z końmi. W „Partnerstwie doskonałym” czytelnik znajdzie odpowiedzi na pytania dotyczące umysłu koni i świata w jakim żyją. Czy konie naprawdę są tak różne od nas i innych zwierząt? Jak odbierają świat? Jak rozwiązują problemy? Jakich doświadczają emocji? Jak komunikują się między sobą?

Czy to, że są „zwierzętami uciekającymi”, ma jakikolwiek wpływ na inteligencję i na to, jak się uczą? Jakie podstawy naukowe mają powszechnie stosowane „szkoły” i metody trenowania i uczenia koni? Jak wybrać tę, która będzie nie tylko najskuteczniejsza, ale przede wszystkim przyjazna dla konia?

Prób odpowiedzi na te pytania jest wiele, ale poważne, naukowe do nich podejście to kwestia zaledwie kilkunastu ostatnich lat. „Partnerstwo doskonałe. Koński punkt widzenia” to książka właśnie o tym, jak problemy te widzi współczesna nauka i jak może nam to pomóc zrozumieć i zbudować relacje z końmi.

---

„Czytając „Partnerstwo doskonałe” i zyskując nową wiedzę o złożoności końskiej natury nie sposób nie poczuć w sobie nowej dawki wrażliwości w stosunku do koni i rosnącej potrzeby, by komunikacja z nimi była autentyczna, serdeczna i przebiegała w obie strony. (…) Najlepsza książka o budowaniu relacji z końmi, jaką miałam przyjemność przeczytać.”

Monika Damec, instruktor szkoły Light Hands Equitation

Fragment książki:

Musimy pamiętać, że końskie reakcje i zachowania NIE są „kompletnie obce ludziom”; to nie są przybysze z innej planety (w każdym razie nie bardziej niż my) i dzielimy z nimi długą ewolucyjną przeszłość. Mówią wprawdzie innym językiem, ale porozumienie jest możliwe – musimy jedynie ustalić co mamy wspólnego. Oczywiście zauważymy różnice, ale póki nie będą prowadzić one do konfliktu interesów powinny zostać zignorowane, bo jest ich znacznie mniej niż cech wspólnych. Koncentracja na różnicach łatwo spowoduje,  że jedna ze stron uzna, że mamy ze sobą niewiele wspólnego, automatycznie uznając drugą za głupią i nie myślącą.

Koncentracja na cechach wspólnych oznacza, że nie powinniśmy czynić założeń czego konie nie mogą/nie mają/nie robią. Nie sposób udowodnić przeczeń (brak dowodów nie jest dowodem braku!) i nie tym powinniśmy się zajmować. Zamiast rozmawiać o tym, czego nie potrafią, powinniśmy skupić się na tym co potrafią. Co myślą? Co czują? Kim są?

Spis Treści:

Część I Okiem Konia

 • Świat zmysłów
 • Mózg

Część II Końskie życie

 • Stajnia
 • Stado to podstawa
 • Na ścieżkach życia

Część III Na styku dwóch światów

 • Partnerstwo czy kontrola?
 • Czas na naukę

Zakończenie

Przypisy

Literatura

Od Autora

------------------------

Książka Rząd doskonały

Dobór, dopasowanie, działanie

Pierwsza na rynku tak wyczerpująca pozycja o tej tematyce, napisana przez polskiego autora.

Czytelnik znajdzie w niej rzetelnie omówione wszelkie zagadnienia dotyczące poszczególnych rodzajów i funkcji ogłowi i siodeł, a także innych elementów rzędu. Opisy uzupełniają liczne fotografie i rysunki wykonane specjalnie na potrzeby tej książki.

Jakub Gołąb bezkompromisowo, ale przede wszystkim merytorycznie rozprawia się tu jednocześnie z wieloma mitami dotyczącymi rzędu i jego wpływu na zdrowie i psychikę konia. Podpowiada, jak należy używać jego poszczególnych elementów, by były zarówno bezpieczne i komfortowe dla zwierzęcia, jak i użyteczne dla człowieka.

O Autorze (skrzydełko)

Jakub Gołąb, wrocławianin, jest z wykształcenia lekarzem weterynarii, a z doświadczenia wieloletnim opiekunem koni, z którymi mieszka i pracuje, ucząc je i obserwując. Swoje spostrzeżenia i wiedzę praktyczną przekazuje podczas warsztatów „Koń naturalny, naturalny jeździec”, poświęconych żywieniu, pielęgnacji, szkoleniu, biomechanice i psychologii koni, a także na warsztatach pielęgnacji i rehabilitacji kopyt, pt. „Kopyta doskonałe”.

Drugą pasją autora są umysły zwierząt. Dlatego od lat śledzi najnowsze odkrycia neurobiologii i psychologii, dotyczące mechanizmów uczenia, emocji i inteligencji. Jak przekładają sie one na praktykę, sprawdza m.in. podczas warsztatów „Najpierw wytresuj kurczaka” i „Jeden świat – wiele umysłów”, których uczestnicy doskonalą umiejętności trenerskie, pracując z kurami. Artykuły o tych warsztatach zamieściła m.in. „Polityka” (nr19/2011), a wcześniej „Mój pies” (12/2008) i „Gazeta Wrocławska” (11.04.2008), o samej metodzie zaś napisał „Świat Koni” (2/2008).

Autor wraz z żona prowadzi w Jarkowie – małej wiosce niedaleko Kudowy-Zdroju, u podnóża Gór Orlickich - gospodarstwo Rancho Stokrotka. Oprócz ośmiu koni, mieszka w nim pięć kotów, pies, świnka peruwiańska, dwie świnki morskie, królik, waż zbożowy oraz zmienna liczba kur różnych ras.

 

Autor:  Jakub Gołąb

ISBN:  9788394984809 / 9788393081578 

Stron:  287 / 304

Oprawa:  miękka

Wymiary:  14x20,5 cm