Partnerstwo doskonałe. Jakub Gołąb

  • Dodaj recenzję:
  • Wydawnictwo: Rancho Stokrotka
  • Dostępność: jest w magazynie księgarni
    Wysyłka: w ciągu 24 godzin
  • szt.
  • 49,30 zł / szt.

Koński punkt widzenia

 

„Partnerstwo doskonałe” to trzecia część cyklu publikacji poświęconych najistotniejszym tematom związanym z opieką, utrzymaniem i współpracą z końmi. W „Partnerstwie doskonałym” czytelnik znajdzie odpowiedzi na pytania dotyczące umysłu koni i świata w jakim żyją. Czy konie naprawdę są tak różne od nas i innych zwierząt? Jak odbierają świat? Jak rozwiązują problemy? Jakich doświadczają emocji? Jak komunikują się między sobą?

Czy to, że są „zwierzętami uciekającymi”, ma jakikolwiek wpływ na inteligencję i na to, jak się uczą? Jakie podstawy naukowe mają powszechnie stosowane „szkoły” i metody trenowania i uczenia koni? Jak wybrać tę, która będzie nie tylko najskuteczniejsza, ale przede wszystkim przyjazna dla konia?

Prób odpowiedzi na te pytania jest wiele, ale poważne, naukowe do nich podejście to kwestia zaledwie kilkunastu ostatnich lat. „Partnerstwo doskonałe. Koński punkt widzenia” to książka właśnie o tym, jak problemy te widzi współczesna nauka i jak może nam to pomóc zrozumieć i zbudować relacje z końmi.

---

„Czytając „Partnerstwo doskonałe” i zyskując nową wiedzę o złożoności końskiej natury nie sposób nie poczuć w sobie nowej dawki wrażliwości w stosunku do koni i rosnącej potrzeby, by komunikacja z nimi była autentyczna, serdeczna i przebiegała w obie strony. (…) Najlepsza książka o budowaniu relacji z końmi, jaką miałam przyjemność przeczytać.”

Monika Damec, instruktor szkoły Light Hands Equitation

 

Fragment książki:

Musimy pamiętać, że końskie reakcje i zachowania NIE są „kompletnie obce ludziom”; to nie są przybysze z innej planety (w każdym razie nie bardziej niż my) i dzielimy z nimi długą ewolucyjną przeszłość. Mówią wprawdzie innym językiem, ale porozumienie jest możliwe – musimy jedynie ustalić co mamy wspólnego. Oczywiście zauważymy różnice, ale póki nie będą prowadzić one do konfliktu interesów powinny zostać zignorowane, bo jest ich znacznie mniej niż cech wspólnych. Koncentracja na różnicach łatwo spowoduje,  że jedna ze stron uzna, że mamy ze sobą niewiele wspólnego, automatycznie uznając drugą za głupią i nie myślącą.

Koncentracja na cechach wspólnych oznacza, że nie powinniśmy czynić założeń czego konie nie mogą/nie mają/nie robią. Nie sposób udowodnić przeczeń (brak dowodów nie jest dowodem braku!) i nie tym powinniśmy się zajmować. Zamiast rozmawiać o tym, czego nie potrafią, powinniśmy skupić się na tym co potrafią. Co myślą? Co czują? Kim są?

 

Spis Treści:

Część I Okiem Konia

Świat zmysłów

Mózg

Część II Końskie życie

Stajnia

Stado to podstawa

Na ścieżkach życia

Część III Na styku dwóch światów

Partnerstwo czy kontrola?

Czas na naukę

 

Zakończenie

Przypisy

Literatura

Od Autora

Autor:  Jakub Gołąb

ISBN:  9788394984809

Rok wydania: 2018

Stron:  287

Oprawa:  miękka ze skrzydełkami

Wymiary:  14x20,5 cm