Świadoma Jazda Konna RWYM + Trenuj z sercem

 • Dodaj recenzję:
 • Wydawnictwo: Świadome Jeździectwo+Sassebi
 • Waga: 1.35 kg
 • Dostępność: jest w magazynie księgarni

 • Historia ceny
  Najniższa cena 30 dni przed zmianą: 168,00 zł brutto
 • Wysyłka: w ciągu 24 godzin
 • komplet
 • 176,50 zł / komplet
 • Paypal, Przelew bankowy, PayU, Kurier Pocztex Kurier 48 - Płatność za pobraniem, Paczkomaty InPost - Płatność za pobraniem

Świadoma Jazda Konna

Ride With Your Mind  -  RWYM

Innowacyjne Strategie Zdobywania Umiejętności Jeździeckich

Wydanie trzecie

Nauczenie się dobrze jeździć konno stanowi olbrzymie wyzwanie, o wiele poważniejsze, niż większość jeźdźców to sobie wyobraża.

Mary Wanless wierzy jednak, że podstawowe umiejętności jeździeckie mogą być opanowane przez praktycznie każdego, jeżeli tylko wyposaży się go we właściwe narzędzia.

Świat jeździecki dysponuje bogactwem opisów tego, jak koń i jeździec powinni wyglądać, ale brakuje rzetelnej informacji w jaki sposób osiągnąć pożądany efekt. Wybitni jeźdźcy jeżdżą dobrze nie wiedząc dokładnie, jak to robią i bez zrozumienia dlaczego przeciętny jeździec nie jest taki jak oni i nie potrafi zrobić tego samego.

Osobistą misją Mary Wanless od końca lat 1970-tych, od kiedy prowadzi badania, stało się odkrycie sekretów wybitnych jeźdźców, rozłożenie komponentów ich umiejętności na czynniki pierwsze oraz znalezienie sposobu opisywania ich w taki sposób, aby były zrozumiałe dla przeciętnego jeźdźca. Ostatecznym rezultatem jej uznanych metod treningowych Ride With Your Mind jest skuteczne przeobrażanie jeźdźców przeciętnych w utalentowanych.

Celem tej książki jest przedstawienie w prosty sposób metod Mary Wanless oraz dostarczenie czytelnikowi podstawowych narzędzi niezbędnych do osiągnięcia niezależnego dosiadu w stępie i kłusie, zarówno w przejściach jak i w jeździe po prostej, na zakrętach oraz po kole. Jeździec znajdzie w niej również wskazówki co robić, jeśli coś nie do końca udaje mu się tak, jak by chciał.
Mary Wanless wyjaśnia jak używać swojego ciała, nóg i rąk w prawidłowy sposób oraz opisuje części składowe idealnego kontaktu.

Każda sesja zawiera instrukcje, zadania do samodzielnego wykonania umożliwiające sprawdzenie siebie, ćwiczenia oraz pomysły na uporanie się z błędami występującymi podczas procesu uczenia się – dzisiaj i w przyszłości. Taki układ umożliwia skuteczne uczenie się.

Korzystając z przedstawionych w książce strategii jeździec odkryje jak połączyć się z koniem w sposób dla konia zrozumiały i umożliwi mu poprawne poruszanie się w samoniesieniu.
Przedstawione techniki dają jeźdźcowi równocześnie bezpieczeństwo, stabilność i skuteczność w siodle – często umożliwiając osiągnięcie poziomu, o którym nawet nie marzył.

Spis treści:

Wstęp

Rozdział 1      Podstawowa pozycja. Ustawienie jeźdźca w pionie

Rozdział 2      Połączenie podstawowe. Kości kulszowe

Rozdział 3      Dosiad spokojny. „Podłączenie się”

Rozdział 4      Poczucie pewności siebie, siły i mocy. Osadzanie się

Rozdział 5      Oddychanie. Jak oddychać podczas osadzania się

Rozdział 6      Stabilizowanie ciała. Napięcie mięśniowe i proces uczenia się

Rozdział 7      Dosiad lekki. Odpowiedzialność za ciężar własnego ciała

Rozdział 8      Używanie pleców. Zwężanie się

Rozdział 9      Odczarowanie zakrętów i kół. Wstęp do sterowania

Rozdział 10    Łydka, łydka, łydka? Łydka – wyzwanie fizyczne

Rozdział 11    Odkrywanie kontaktu. Kontakt, zatrzymanie ze stępa i ruszanie

Rozdział 12    Dosiad niezależny. Dorównanie siłom działającym na twoje ciało

Rozdział 13    Ustawienie „na wędzidle”? Kształtowanie konia

Rozdział 14    Partnerstwo jeźdźca i konia. Omówienie wzajemnego oddziaływania jeźdźca i konia

Słownik

Indeks

 

Trenuj z sercem

Biomechanika czterech wymiarów w szkoleniu współczesnego konia sportowego

Tytuł oryginalny: Compassionate Training For Today’s Sport Horse. Biomechanics in Four Dimensions. The Key to Improving Posture, Balance and Strength.

Zamiast ściśle trzymać się zasad klasycznego lub sportowego szkolenia, autorka bierze pod uwagę budowę współczesnych koni sportowych.

Jej zalecenia uwzględniają zarówno mocne, jak i słabe strony tych koni, które często są długonogie i mają hipermobilne stawy, co powoduje, że ich ruch jest imponujący, ale też łatwiej ulegają urazom. Książka opisuje szczegółowo, jak nauczyć konia poruszania się w równowadze i samoniesieniu w czterech wymiarach ruchu.

Po przeczytaniu tej pozycji praca w siodle już nigdy nie będzie taka sama. Książka rozkłada teorię szkolenia koni na czynniki pierwsze. Jeśli jesteś doświadczonym jeźdźcem na, pewno udzieli Ci odpowiedzi na nurtujące Cię wciąż pytania. Jeśli początkującym – masz szczęście, że jest z Tobą na początku Twojej przygody z końmi.

Gdy ją czytasz, czujesz się tak, jakbyś właśnie siedział na koniu. W końcu możesz zrozumieć, jak koń odbiera nasze działania, gdy siedzimy na jego grzbiecie. Te momenty olśnienia przychodzą niespodziewanie. Nagle staje się jasne, dlaczego koń wciąż uparcie rusza się w taki, a nie inny sposób pod siodłem. Ta książka daje szansę spełnienia marzenia, aby wreszcie koń mógł z nami rozmawiać, a my wreszcie zrozumiemy go od razu. Autorka doskonale interpretuje język ciała konia i oddaje głos koniom, które przeżywają trudności w procesie treningu.

Przyczyna zachowań koni i ich sposobu poruszania się na treningu stanie się oczywista, a dążenie do osiągnięcia równowagi będzie procesem łatwiejszym i przede wszystkim przyjemniejszym dla Ciebie i Twojego konia.

Słowo wstępne napisał Manolo Mendez, jeden z najbardziej wrażliwych trenerów, którzy prowadzą holistyczne treningi, pełne empatii i wyczucia.

Oparte są one na 3 filarach: treningu pod siodłem, w ręku oraz pracy manualnej z ciałem konia. Koń jest partnerem, którego się traktuje z pełnym szacunkiem, nie pozwala się go poniżać, zmuszać do niezrozumiałych ćwiczeń, powodować strachu i stanu napięcia, które są tak szkodliwe dla jego ciała.

Podczas każdego dobrego treningu jeździec buduje w koniu zaufanie oraz pewność siebie.

Koń może być pewny, że kiedy jeździec prosi go o większy wysiłek, większe zebranie, wyciągnięcie chodu, zwiększenie impulsu lub ekspresję ruchu, nie będzie go wtłaczał w sztywne ramy i nie będzie od niego wymagać przez cały czas trwania treningu ćwiczeń o tym samym stopniu trudności. Koń wie, że kiedy pracuje nad zebraniem lub wydłużeniem, za chwilę będzie miał przerwę i będzie mógł przejść do innego ustawienia lub stopnia impulsu. Pomiędzy bardziej wymagającymi ćwiczeniami będzie miał momenty wytchnienia.

Kiedy koń jest traktowany sprawiedliwie, a jeździec jest wyczulony na jego stan fizyczny i psychiczny, zmniejsza się niepokój konia spowodowany przewidywaniem nieustannej presji i wymagań podczas treningów. Koń z wyciszonym umysłem może bardziej się skoncentrować na jeźdźcu i nauce tego, jak słuchać i reagować na pomoce.

W miarę jak koń skupia się na jeźdźcu i zyskuje większą świadomość, lepiej reaguje na coraz delikatniejsze pomoce jeździeckie. Jego sprawność poprawia się i bez stresu może wykazać się coraz lepiej wykonywaną pracą oraz większym stopniem zebrania. To wzbogaca partnerskie relacje między koniem a jeźdźcem, może nawet pomóc w przemianie konia płochliwego w pełnego ekspresji i chętnego partnera, a konia opierającego się w spokojnego, chętnego i uważnego.

 

Dlaczego powinieneś mieć tę książkę o koniach?

 1. Daje solidną podstawę do pracy z końmi.

 2. Jest napisana prostym językiem, liczne powtórzenia dają czytelnikowi pewność, że wiedza zostanie utrwalona.

 3. Otwiera drogę do lepszego zrozumienia innych lektur na temat treningu koni oraz bardziej świadomego uczestnictwa w szkoleniach prowadzonych przez dobrych trenerów.

Uwzględnia (wreszcie!) współczesne problemy w szkoleniu koni.

 

Spis treści książki Trenuj z sercem

7      Słowo wstępne - Manolo Mendez

19    Wiadomość od serca dla wszystkich właścicieli koni

23    Wstęp - Postęp w jeździectwie sportowym

27    Okiem i sercem polskiego trenera

28    Rozdział 1     Po co tworzyć nowe metody treningowe?

48    Rozdział 2     Współczesny koń sportowy a syndrom krzywego konia

80    Rozdział 3     4DimensionDressage: szkolenie współczesnego konia sportowego

112  Rozdział 4     Rozpoznawanie utraty równowagi i równoważenie konia: LCR(S)

140  Rozdział 5     Prawidłowa postawa

172  Rozdział 6     Jak konie się uczą?

184  Rozdział 7     Szkolenie w czterech wymiarach w praktyce

233  Przypisy tłumacza

Autor:  Mary Wanless / Karin Leibbrandt

ISBN: 978-83-62764-15-0 / 978-83-945135-3-5

Rok wydania:  2021 / 2019

Stron:  127 / 240

Oprawa:  miękka / twarda

Wymiary:  25x19 cm / 16,5x24 cm