Trenuj z sercem, książka o koniach

  • szt.
  • 94,00 zł / szt.
  • Paypal, Przelew bankowy, PayU, Kurier Pocztex Kurier 48 - Płatność za pobraniem, Paczkomaty InPost - Płatność za pobraniem, Paynow

Biomechanika czterech wymiarów w szkoleniu współczesnego konia sportowego

Tytuł oryginalny: Compassionate Training For Today’s Sport Horse. Biomechanics in Four Dimensions. The Key to Improving Posture, Balance and Strength.

Zamiast ściśle trzymać się zasad klasycznego lub sportowego szkolenia, autorka bierze pod uwagę budowę współczesnych koni sportowych.

Jej zalecenia uwzględniają zarówno mocne, jak i słabe strony tych koni, które często są długonogie i mają hipermobilne stawy, co powoduje, że ich ruch jest imponujący, ale też łatwiej ulegają urazom. Książka opisuje szczegółowo, jak nauczyć konia poruszania się w równowadze i samoniesieniu w czterech wymiarach ruchu.

Po przeczytaniu tej pozycji praca w siodle już nigdy nie będzie taka sama. Książka rozkłada teorię szkolenia koni na czynniki pierwsze. Jeśli jesteś doświadczonym jeźdźcem na, pewno udzieli Ci odpowiedzi na nurtujące Cię wciąż pytania. Jeśli początkującym – masz szczęście, że jest z Tobą na początku Twojej przygody z końmi.

Gdy ją czytasz, czujesz się tak, jakbyś właśnie siedział na koniu. W końcu możesz zrozumieć, jak koń odbiera nasze działania, gdy siedzimy na jego grzbiecie. Te momenty olśnienia przychodzą niespodziewanie. Nagle staje się jasne, dlaczego koń wciąż uparcie rusza się w taki, a nie inny sposób pod siodłem. Ta książka daje szansę spełnienia marzenia, aby wreszcie koń mógł z nami rozmawiać, a my wreszcie zrozumiemy go od razu. Autorka doskonale interpretuje język ciała konia i oddaje głos koniom, które przeżywają trudności w procesie treningu.

Przyczyna zachowań koni i ich sposobu poruszania się na treningu stanie się oczywista, a dążenie do osiągnięcia równowagi będzie procesem łatwiejszym i przede wszystkim przyjemniejszym dla Ciebie i Twojego konia.

Słowo wstępne napisał Manolo Mendez, jeden z najbardziej wrażliwych trenerów, którzy prowadzą holistyczne treningi, pełne empatii i wyczucia.

Oparte są one na 3 filarach: treningu pod siodłem, w ręku oraz pracy manualnej z ciałem konia. Koń jest partnerem, którego się traktuje z pełnym szacunkiem, nie pozwala się go poniżać, zmuszać do niezrozumiałych ćwiczeń, powodować strachu i stanu napięcia, które są tak szkodliwe dla jego ciała.

Podczas każdego dobrego treningu jeździec buduje w koniu zaufanie oraz pewność siebie.

Koń może być pewny, że kiedy jeździec prosi go o większy wysiłek, większe zebranie, wyciągnięcie chodu, zwiększenie impulsu lub ekspresję ruchu, nie będzie go wtłaczał w sztywne ramy i nie będzie od niego wymagać przez cały czas trwania treningu ćwiczeń o tym samym stopniu trudności. Koń wie, że kiedy pracuje nad zebraniem lub wydłużeniem, za chwilę będzie miał przerwę i będzie mógł przejść do innego ustawienia lub stopnia impulsu. Pomiędzy bardziej wymagającymi ćwiczeniami będzie miał momenty wytchnienia.

Kiedy koń jest traktowany sprawiedliwie, a jeździec jest wyczulony na jego stan fizyczny i psychiczny, zmniejsza się niepokój konia spowodowany przewidywaniem nieustannej presji i wymagań podczas treningów. Koń z wyciszonym umysłem może bardziej się skoncentrować na jeźdźcu i nauce tego, jak słuchać i reagować na pomoce.

W miarę jak koń skupia się na jeźdźcu i zyskuje większą świadomość, lepiej reaguje na coraz delikatniejsze pomoce jeździeckie. Jego sprawność poprawia się i bez stresu może wykazać się coraz lepiej wykonywaną pracą oraz większym stopniem zebrania. To wzbogaca partnerskie relacje między koniem a jeźdźcem, może nawet pomóc w przemianie konia płochliwego w pełnego ekspresji i chętnego partnera, a konia opierającego się w spokojnego, chętnego i uważnego.

 

Dlaczego powinieneś mieć tę książkę o koniach?

  1. Daje solidną podstawę do pracy z końmi.

  2. Jest napisana prostym językiem, liczne powtórzenia dają czytelnikowi pewność, że wiedza zostanie utrwalona.

  3. Otwiera drogę do lepszego zrozumienia innych lektur na temat treningu koni oraz bardziej świadomego uczestnictwa w szkoleniach prowadzonych przez dobrych trenerów.

Uwzględnia (wreszcie!) współczesne problemy w szkoleniu koni.

 

Spis treści książki Trenuj z sercem

7      Słowo wstępne - Manolo Mendez

19    Wiadomość od serca dla wszystkich właścicieli koni

23    Wstęp - Postęp w jeździectwie sportowym

27    Okiem i sercem polskiego trenera

28    Rozdział 1     Po co tworzyć nowe metody treningowe?

48    Rozdział 2     Współczesny koń sportowy a syndrom krzywego konia

80    Rozdział 3     4DimensionDressage: szkolenie współczesnego konia sportowego

112  Rozdział 4     Rozpoznawanie utraty równowagi i równoważenie konia: LCR(S)

140  Rozdział 5     Prawidłowa postawa

172  Rozdział 6     Jak konie się uczą?

184  Rozdział 7     Szkolenie w czterech wymiarach w praktyce

233  Przypisy tłumacza

 

Zobacz co jest w książce

Książki Sassebi

Autor:  Karin Leibbrandt

Wydawca:  Sassebi

ISBN:  978-83-945135-3-5

Rok wydania:  2019

Stron:  240

Oprawa:  twarda

Wymiary:  16,5x24cm