Zasady Jazdy Konnej cz.1 +Akademia jeździecka cz.I

  • komplet
  • 162,00 zł / komplet
  • Paypal, Przelew bankowy, PayU, Kurier Pocztex Kurier 48 - Płatność za pobraniem, Paczkomaty InPost - Płatność za pobraniem

Zasady Jazdy Konnej Akademia Jeździecka

cz.1 - Podstawowe wyszkolenie jeźdźca i konia

To jest nowe wydanie, które przeszło zasadniczą przemianę, zarówno pod względem językowym, jak również merytorycznym, przy uwzględnieniu sprawdzonej wiedzy mistrzów sztuki jeździeckiej.

Ten znany od lat podręcznik przybrał zatem całkiem nowe kształty.

Szeroko omówione zostały właściwości koni i ich naturalne instynkty które są podstawą porozumienia jeźdźca i konia.

System wyszkolenia jeźdźca i konia uzupełniony jest o najnowszą wiedzę z zakresu teorii treningu i ruchu. Przedstawione zasady mają być bliskie praktyce i przydatne dla czytelnika, niezależnie od tego, czy jego celem jest harmonijne obcowanie z końmi, rekreacyjne uprawianie jazdy konnej, udział w rajdach i jazdach terenowych, czy też podstawowe szkolenie w zakresie ujeżdżenia, skoków lub WKKW.

 

Spis treści:

Przedmowa

ROZDZIAŁ 1

Zasady ogóle. Koń-jeździec-szkoleniowiec-ośrodek szkoleniowy

ROZDZIAŁ 2

Wyposażenie jeźdźca i konia

ROZDZIAŁ 3

Przygotowanie do jazdy

ROZDZIAŁ 4

Dosiad i pomoce jeździeckie

ROZDZIAŁ 5

Struktura jednostki szkoleniowej

ROZDZIAŁ 6

Podstawowe ćwiczenia

ROZDZIAŁ 7

Podstawowe wyszkolenie konia

Wykaz literatury

Kodeks postępowania z koniem

Zasady etycznego postępowania

Indeks

Polecana literatura

 

Akademia Jeździecka część I

Wydanie drugie – poprawione i uzupełnione.

Podręcznik autoryzowany przez Polski Związek Jeździecki, adresowany jest do:

  • wszystkich jeźdźców

  • kandydatów na Odznaki Jeździeckie

  • instruktorów szkolenia podstawowego

  • instruktorów sportu jeździeckiego

 

Autor to trener jeździectwa klasy mistrzowskiej, Staatlich geprüfte Reitlehrer oraz Ausbildungleiter (austriackie uprawnienia), sędzia międzynarodowy w ujeżdżeniu, wieloletni zastępca szefa wyszkolenia w PZJ. W swojej książce w przystępny sposób opisuje zagadnienia związane ze szkoleniem podstawowym jeźdźca i konia. Inspiracją do powstania tej książki były podręczniki podstawowego wyszkolenia jeździeckiego z Niemiec, Austrii i Szwajcarii – czyli krajów będących potęgami w świecie jeździeckim. Książka adresowana jest do instruktorów jazdy konnej różnych stopni, sędziów, kandydatów na kolejne stopnie Powszechnej Odznaki Jeździeckiej oraz do wszystkich jeżdżących konno, którzy pragną praktykę podbudować solidnymi podstawami teoretycznymi.

 W każdej dziedzinie, również w szkoleniu jeździeckim zasadniczą rolę odgrywa prawidłowe opanowanie podstaw, gdzie doświadczenia w siodle powinny się przeplatać z bardzo dobrą znajomością teorii. W pierwszej części Akademii Jeździeckiej w przystępny sposób opisane zostały zagadnienia związane ze szkoleniem podstawowym konia i jeźdźca.

 Inspiracją do powstania książki, były podręczniki podstawowego wyszkolenia jeździeckiego z Niemiec, Austrii i Szwajcarii, czyli krajów będących niekwestionowanymi potęgami w świecie jeździeckim. W krajach tych dokładna znajomość klasycznej teorii jazdy, zawarta we wspomnianych podręcznikach jest niezbędna do zdawania egzaminu na odznaki i licencje jeździeckie, a także dla kandydatów na kursy sędziowskie. Podobny cel przyświeca "Akademii Jeździeckiej".

Zawarte w niej treści powinni znać instruktorzy jazdy konnej różnych stopni, sędziowie oraz kandydaci na kolejne stopnie Powszechnej Odznaki Jeździeckiej. Dla tych ostatnich ułatwieniem są osobno wydawane zestawy pytań i odpowiedzi dopasowane do poziomu wymagań na odznakę Brązową, Srebrną lub Złotą. Podręcznik skierowany jest również do wszystkich jeżdżących konno, którzy pragną praktykę podbudować solidnymi podstawami teoretycznymi.

 Jeździectwo jest sportem nietypowym i skomplikowanym, polega bowiem na ścisłej współpracy dwóch żywych istot, jakimi są człowiek i koń.

 Aby uprawiać ten sport i mieć w nim pozytywne wyniki należy dokładnie poznać zasady, na których opiera się współpraca jeźdźca z koniem.

 Na przestrzeni wieków na ten temat napisano wiele rozpraw bardziej lub mniej naukowych. Powstawały szkoły, które z czasem ulegały zasadniczym zmianom wskutek dokładniejszego poznawania praw fizyki, anatomii i psychologii konia oraz wymagań jakie stawiają różnego rodzaju konkurencje jeździeckie, których poziom stale rośnie.

Spis treści:

Etyczne podstawy użytkowania konia.

  1. Koń
  2. Obchodzenie się z koniem
  3. Cechy wpływające na użytkowość koni
  4. Utrzymanie i żywienie koni
  5. Zdrowie konia
  6. Wyposażenie konia wierzchowego
  7. Przygotowanie do jazdy
  8. Zasady zachowania na ujeżdżalni
  9. Teoria klasycznej jazdy
  10. Wyjazdy w teren
  11. Szkolenie podstawowe konia
  12. Lonżowanie
  13. Powożenie w pigułce
  14. Transport koni
  15. Bezpieczeństwo i pierwsza pomoc w jeździectwie
  16. Organizacja sportu jeździeckiego
  17. Historia jeździectwa
  18. Hodowla koni w Polsce

Autorzy:  Praca zbiorowa

ISBN:  9788394017163 / 978-83-924392-2-6

Rok wydania:  2021 / 2007

Stron:  292 / 316

Oprawa:  miękka

Wymiary:  16,5x23,5 cm / 17x24 cm